Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 2011

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
John Ahern - Spokane; Gary Alexander - Lewis, Thurston; Glenn Anderson - King; Jan Angel - Kitsap, Pierce; Sherry Appleton - Kitsap; Mike Armstrong - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan; Katrina Asay - King; Barbara Bailey - Island, Skagit, Snohomish; Andy Billig - Spokane; Brian Blake - Cowlitz, Grays Harbor, Pacific, Wahkiakum; Vincent Buys - Whatcom; Reuven Carlyle - King; Bruce Chandler - Clark, Klickitat, Skamania, Yakima; Judy Clibborn - King; Eileen Cody - King; Cary Condotta - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan

2nd row (L - R):
Larry Crouse - Spokane; Cathy Dahlquist - King, Pierce; Bruce Dammeier - Pierce; Jeannie Darneille - Pierce; Richard DeBolt - Lewis, Thurston; Mary Lou Dickerson - King; Hans Dunshee - Snohomish; Deb Eddy - King; Susan Fagan - Adams, Asotin, Franklin, Garfield, Spokane, Whitman; Fred Finn - Grays Harbor, Kitsap, Mason, Thurston; Joe Fitzgibbon - King; David Frockt - King; Roger Goodman - King; Tami Green - Pierce; Kathy Haigh - Grays Harbor, Kitsap, Mason, Thurston; Larry Haler - Benton

3rd row (L - R):
Mark Hargrove - King; Paul Harris - Clark; Bob Hasegawa - King; Bill Hinkle - Grant, Kittitas, Yakima; Mike Hope - Snohomish; Zack Hudgins - King; Sam Hunt - Thurston; Ross Hunter - King; Christopher Hurst - King, Snohomish; Jim Jacks - Clark; Laurie Jinkins - Pierce; Norm Johnson - Yakima

4th row (L - R):
Ruth Kagi - King, Snohomish; Troy Kelley - Pierce; Phyllis Gutierrez Kenney - King; Steve Kirby - Pierce; Brad Klippert - Benton; Joel Kretz - Ferry, Lincoln, Okanogon, Pend Oreille, Spokane, Stevens; Dan Kristiansen - King, Skagit, Snohomish, Whatcom; Connie Ladenburg - Pierce; Marko Liias - Snohomish; Kristine Lytton - San Juan, Skagit, Whatcom; Marcie Maxwell - King; John McCoy - Snohomish

5th row (L - R):
Jim McCune - Pierce, Thurston; Mark Miloscia - King; Jim Moeller - Clark; Jeff Morris - San Juan, Skagit, Whatcom; Luis Moscoso - King, Snohomish; Terry Nealey - Benton, Columbia, Franklin, Walla Walla; Ed Orcutt - Clark, Cowlitz; Timm Ormsby - Spokane; Tina Orwall - King; Jason Overstreet - Whatcom; Kevin Parker - Spokane; Kirk Pearson - King, Skagit, Snohomish, Whatcom; Jamie Pedersen - King; Eric Pettigrew - King; Tim Probst - Clark; Chris Reykdal - Thurston

6th row (L - R):
Ann Rivers - Clark, Cowlitz; Mary Helen Roberts - Snohomish; Jay Rodne - King; Christine Rolfes - Kitsap; Charles Ross - Yakima; Cindy Ryu - King, Snohomish; Sharon Tomiko Santos - King; Joe Schmick - Adams, Asotin, Franklin, Garfield, Spokane, Whitman; Larry Seaquist - Kitsap, Pierce; Mike Sells - Snohomish; Matt Shea - Spokane; Shelly Short - Ferry, Lincoln, Okanogan, Pend Oreille, Spokane, Stevens; Norma Smith - Island, Skagit, Snohomish; Larry Springer - King; Derek Stanford - King, Snohomish; Pat Sullivan - King

7th row (L - R):
Dean Takko - Cowlitz, Grays Harbor, Pacific, Wahkiakum; David Taylor - Clark, Klickitat, Skamania, Yakima; Steve Tharinger - Clallam, Grays Harbor, Jefferson; Dave Upthegrove - King; Kevin Van De Wege - Clallam, Grays Harbor, Jefferson; Maureen Walsh - Benton, Columbia, Franklin, Walla Walla; Judy Warnick - Grant, Kittitas, Yakima; J. T. Wilcox - Pierce, Thurston; Hans Zeiger - Pierce; Barbara Baker - Chief Clerk; Bernard Dean - Deputy Chief Clerk

Center: Speaker of the House; Frank Chopp - King