Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1961

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
S. E. Flanagan - Grant, Kittitas; Roy R. Ritner - Clallum, Jefferson, Mason; Arnie Bergh - King; James N. Leibold - Benton, Franklin; Stanley Pence - Yakima; Dwight S. Hawley - King; P. J. Gallagher - Pierce; Arnold S. Wang - Kitsap; Norman B. Ackley - King; August P. Mardesich - Snohomish, Island; Jack England - King; Alfred O. Adams - Spokane; William S. Day - Spokane; William C. Klein - Clark; Elmer C. Huntley - Whitman

2nd row (L - R):
Chet King - Pacific, Grays Harbor; Henry Backstrom - Snohomish, Island; Harry A. Siler - Lewis; Robert Bernethy - Snohomish, Island; Edward F. Harris - Spokane; Mrs. Marian C. Gleason - Pierce; Keith H. Campbell - Spokane; Jack L. Burtch - Grays Harbor; Kathryn Epton - Spokane; Lincoln E. Shropshire - Yakima; Avery Garrett - King; Dick Poff - King; Art Avey - Pend Oreille, Stevens; Robert F. Goldsworthy - Whitman; John Bigley - King

3rd row (L - R):
Paul H. Conner - Clallum, Jefferson, Mason; Dr. James L. McFadden - Clallum, Jefferson, Mason; Miss Ella Wintler - Clark; Ralph L. Rickdall - San Juan, Skagit; Cecil C. Clark - Yakima; Dick J. Kink - Whatcom; Eric D. Braun - Chelan; Robert A. Perry - King; W. J. Beierlein - King; Clayton Farrington - Thurston; J. Bruce Burns - Pierce; Arlie U. DeJarnatt - Cowlitz, Wahkiakum

4th row (L - R):
Ray Olsen - King; John Goldmark - Douglas, Okanogan; Drennan McElroy - Pend Oreille, Stevens; Frank Brouillet - Pierce; Ann T. O'Donnell - King; Daniel J. Evans - King; Victor A. Meyers, Jr. - King; C. G. Witherbee - King; Mrs. Douglas Kirk - King; Richard C. Cecil - Benton, Franklin; Mildred Henry - Clark, Klickitat, Skamania; Richard Taylor - Snohomish, Island

5th row (L - R):
Jack C. Hood - Whatcom; Pat Comfort - Pierce; H. Maurice Ahlquist - Walla Walla; W. J. O'Connell - Pierce; Mark Litchman, Jr. - King; A. E. Edwards - Whatcom; William J. S. May - Spokane; Samuel J. Smith - King; Joel M. Pritchard - King; Mrs. Joseph E. Hurley - Spokane; Donald Eldridge - San Juan, Skagit; Horace W. Bozarth - Douglas, Okanogan; C. W. Beck - Kitsap; Max Wedekind - King; Richard W. Morphis - Spokane

6th row (L - R):
Eric O. Anderson - Grays Harbor; Slade Gorton - King; Robert M. Schaefer - Clark; Audley F. Mahaffey - King; Helmut L. Jueling - Pierce; Morrill F. Folsom - Lewis; Ed Morrissey - Yakima; Donald W. Moos - Adams, Ferry, Lincoln; Alfred E. Leland - King; Damon R. Canfield - Yakima; Jack Metcalf - Snohomish, Island; William Chatalas - King; Walter B. Williams - King; Wes C. Uhlman - King; Paul Holmes - Grant, Kittitas; Thomas L. Copeland - Walla Walla

7th row (L - R):
Gus Lybecker - Asotin, Columbia, Garfield; Leonard A. Sawyer - Pierce; Pat Nicholson - Kitsap; Bob McDougall - Chelan; Harry B. Lewis - Thurston; Jeanette Testu - King; Elmer E. Johnston - Spokane; James A Andersen - King; Mrs. Thomas A. Swayze - Pierce; Daniel Brink - King; Charles E. Newschwander - Pierce; Shirley R. Marsh - Cowlitz, Wahkiakum; W. L. McCormick - Spokane; S. R. Holcomb - Chief Clerk; Sid Snyder - Assistant Chief Clerk; Elmer A. Hyppa - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; John L. O'Brien - King