Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1945

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
David Hoefel - Adams, Ferry, Lincoln; W.C. Raugust - Adams, Ferry, Lincoln; Sidney S. Jeffreys - Asotin, Columbia, Garfield; Dr. A. Leroy Weeks - Asotin, Columbia, Garfield; George F. Christensen - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; Al Henry - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; John Isenhart - Chelan; D.W. Jones - Chelan, Clallam; U.S. Ford - Clallam, Jefferson, Mason; George N. Adams - Clallam, Jefferson, Mason; Francis Pearson - Clallam, Jefferson, Mason; W.E. Carty - Clark; C.L. Smith - Clark; William H. Jones - Clark; J.K. Van Buskirk - Cowlitz, Wahkiakum; Julia Butler Hansen - Cowlitz, Wahkiakum

2nd row (L - R):
Frank B. Malloy - Douglas, Okanogan; Robert M. French - Douglas, Okanogan; Ralph C. Young - Grant, Kittitas; J.P. Simpson - Grant, Kittitas; Arthur L. Callow - Grays Harbor; Harold B. Kellogg - Grays Harbor; Andrew Winberg - Grays Harbor; Miss Blanch Pennick - Grays Harbor, Pacific; Chet King - Grays Harbor, Pacific; Robert Bernethy - Island, Snohomish; Chart Pitt - Island, Snohomish; Oscar Wenberg - Island, Snohomish; Anders Andersen - Island, Snohomish; Fred A. Lehman - Island, Snohomish; John L. O'Brien - King;  Edward E. Henry - King

3rd row (L - R):
Henry W. Cramer - King; Louis E. Hofmeister - King; Harry J. Martin - King; Edward F. Riley - King; B. Roy Anderson - King; W.J. Beierlein - King; Mrs. Jurie B. Smith - King; Richard N. Murphy - King; John A. Goucher - King; H.C. Armstrong - King; Lloyd Lindgren - King; Max Wedekind - King; William J. Pennock - King; Pearl G. Thrasher - King

4th row (L - R):
A.F. Mahaffey - King; H.D. Hall - King; Floyd C. Miller - King; Roy J. Kinnear - King; Clinton S. Harley - King; Jack D. Schwartz - King; George S. Hurley - King; Olaf A. Wiggen - King; C.A. Hanks - Kitsap; Robert M. Ford - Kitsap; Arthur S. Cory - Lewis; George R. Thompson - Lewis; Dr. U.M. Lauman - Lewis; Charles W. Hodde - Pend Oreille, Stevens

5th row (L - R):
Earl G. Griffith - Pend Oreille, Stevens; A.B. Comfort - Pierce; Tom Montgomery - Pierce; Arthur H. Bassett - Pierce; Edward L. Pettus - Pierce; Frank Chervenka - Pierce; A.L. Rasmussen - Pierce; Z.A. Vane - Pierce; Hugh J. Rosellini - Pierce; Martin V. Easterday - Pierce; Dwight Bunnell - Pierce; Violet P. Boede - San Juan, Skagit; Fred J. Martin - San Juan, Skagit; Emma Abbott Ridgway - San Juan, Skagit; Edward T. Chambers - Spokane; Agnes (Mrs. Thomas E.) Kehoe - Spokane

6th row (L - R):
Fred C. Ashley - Spokane; L.R. Anderson - Spokane; Herbert M. Hamblen - Spokane; George H. Johnston - Spokane; Harold Zent - Spokane; Willard Taft - Spokane; Robert F. Waldron - Spokane; William H. Price - Spokane; Levy Johnson - Thurston; C.N. Eaton - Walla Walla; Milton R. Loney - Walla Walla; Percy Willoughby - Whatcom; Charles A. Pederson - Whatcom; Harry M. Ingersoll - Whatcom; Homer O. Nunamaker - Whatcom; Asa V. Clark - Whitman

7th row (L - R):
S.R. Holcomb - Chief Clerk; Fred Miller - Whitman; Charles F. Morrison - Yakima; O.R. Schumann - Yakima; Alfred S. Hillyer - Yakima; Loomis J. Shadbolt - Yakima; F. Stuart Foster - Yakima; Frank West - Sargeant at Arms


Center: Speaker of the House; George F. Yantis - Thurston