Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1943

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
David Phillips - Adams, Ferry, Lincoln; W.C. Raugust - Adams, Ferry, Lincoln; Tracy W. Lyman - Asotin, Columbia, Garfield; Henry C. Hartung - Asotin, Columbia, Garfield; Lester E. Babcock - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; George F. Christensen - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; D.W. Jones - Chelan; John Isenhart - Chelan; Charles R. Savage - Clallam, Jefferson, Mason; U.S. Ford, M.D. - Clallam, Jefferson, Mason; Francis Pearson - Clallam, Jefferson, Mason; Austin B. McCoy - Clark; Fred Mason - Clark; Miss Ella Wintler - Clark; J.K. Van Buskirk - Cowlitz, Wahkiakum; Julia Butler Hansen - Cowlitz, Wahkiakum

2nd row (L - R):
Frank B. Malloy - Douglas, Okanogan; Robert French - Douglas, Okanogan; Ralph C. Young - Grant, Kittitas; J.P. Simpson - Grant, Kittitas; Arthur L. Callow - Grays Harbor; Andrew Winberg - Grays Harbor; George Twidwell - Grays Harbor; Art Fairchild - Grays Harbor, Pacific; Clyde V. Tisdale - Grays Harbor, Pacific; Ernest A. Dore, Jr. - Island (pt.), Snohomish (pt.); Georgiana Behm - Island (pt.), Snohomish (pt.); Robert Bernethy - Island (pt.), Snohomish (pt.); Olav Drange - Island (pt.), Snohomish (pt.); Chart Pitt - Island (pt.), Snohomish (pt.); Conrad B. Vinje - King; William J. Pennock - King

3rd row (L - R):
Richard H. Murphy - King; W.J. Beierlein - King; Edward F. Riley - King; Roy J. Kinnear - King; Henry W. Cramer - King; Mrs. Jurie B. Smith - King; H.D. Hall - King; George S. Hurley - King; B. Roy Anderson - King; John L. O'Brien - King; Michael J. Gallagher - King; Theodore S. Turner - King; James E. Watkins - King; Jeanette Testu - King

4th row (L - R):
Clinton S. Harley - King; Louis Hofmeister - King; John M. Custer - King; Emma Taylor Harman - King; H.C. Armstrong - King; Dr. R. William Anderson - King; John A. Goucher - King; Donald L. Underwood - King; C.A. Hanks - Kitsap; Gertrude L. Johnson - Kitsap; George R. Thompson - Lewis; Dr. U.M. Lauman - Lewis; Arthur S. Cory - Lewis; Charles W. Hodde - Pend Oreille, Stevens

5th row (L - R):
E.E. Hupp - Pend Oreille, Stevens; Tom Montgomery - Pierce; C.A. Erdahl - Pierce; Arthur H. Bassett - Pierce; Hugh J. Rosellini - Pierce; W.C. Meddins - Pierce; Z.A. Vane - Pierce; Frank Chervenka - Pierce; S. Christian Ericksen - Pierce; A.B. Comfort - Pierce; John McMonagle - Pierce; Grant C. Sisson - San Juan, Skagit; Violet P. Boede - San Juan, Skagit; Fred J. Martin - San Juan, Skagit; Willard Taft - Spokane; George H. Johnston - Spokane

6th row (L - R):
Fred C. Ashley - Spokane; Mrs. Thomas E. Kehoe - Spokane; Percival J. Oldershaw - Spokane; Thomas J. Meenach - Spokane; Herbert M. Hamblen - Spokane; Donald B. Miller - Spokane; Harold Zent - Spokane; Ralph L.J. Armstrong - Thurston; Levy Johnson - Thurston; C.N. Eaton - Walla Walla; Milton R. Loney - Walla Walla; Percy Willoughby - Whatcom; Homer O. Nunamaker - Whatcom; Ernest W. Lennart - Whatcom; R.C. Atwood - Whatcom; Asa V. Clark - Whitman

7th row (L - R):
S.R. Holcomb - Chief Clerk; Fred Miller - Whitman; O.R. Schumann - Yakima; L.B. Judd - Yakima; Perry B. Woodall - Yakima; Loomis J. Shadbolt - Yakima; F. Stuart Foster - Yakima; W. Newton Fry - Sargeant at Arms

Center: Speaker of the House; Edward J. Reilly - Spokane