Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1997

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Gary Alexander - Lewis, Pierce, Thurston; David Anderson - Island, Skagit, Snohomish; Marlin Appelwick - King; Bill Backlund - King; Ida Ballasiotes - King; Brad Benson - Spokane; Rod Blalock - King; Marc Boldt - Clark, Skamania; Jim Buck - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; Roger Bush - Pierce; Patty Butler - King; Jack Cairnes - King; Don Carlson - Clark; Michael Carrell - Pierce; Sarah Casada - Pierce; Gary Chandler - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; Frank Chopp - King

2nd row (L - R):
Jim Clements - Yakima; Eileen L. Cody - King; Grace Cole - King; Dow Constantine - King; Steve Conway - Pierce; Suzette A. Cooke - King; Mike Cooper - Snohomish; Jeralita Costa - Snohomish; Larry Crouse - Spokane; Richard DeBolt - Lewis, Pierce, Thurston; Jerome Delvin - Benton; Mary Lou Dickerson - King; Mark L. Doumit - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum, Cowlitz; Jim Dunn - Clark, Skamania; Hans Dunshee - King, Snohomish; Philip E. Dyer - King

3rd row (L - R):
Ruth Fisher - Pierce; Georgia Gardner - Whatcom; Jeff Gombosky - Spokane; William A. Grant - Walla Walla, Benton, Franklin; Shirley Hankins - Benton; Brian Hatfield - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum, Cowlitz; Tim Hickel - King, Pierce; Jim Honeyford - Klickitat, Skamania, Benton, Yakima; Tom G. Huff - Pierce, Kitsap; Peggy Johnson - Mason, Grays Harbor, Thurston, Kitsap; Jim Kastama - King, Pierce; Karen Kaiser - King

4th row (L - R):
Phyllis Gutierrez Kenney - King; Lynn Kessler - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; John Koster - King, Snohomish; Kathy Lambert - King; Patricia T. Lantz - Pierce, Kitsap; Kelli Linville - Whatcom; Barbara Lisk - Benton, Yakima; Dawn Mason - King; Dave Mastin - Franklin, Garfield, Columbia, Walla Walla, Asotin; Joyce McDonald - King, Pierce; Cathy McMorris - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Okanogan, Spokane; Tom Mielke - Clark, Lewis, Cowlitz

5th row (L - R):
Maryann Mitchell - King, Pierce; Jeff Morris - San Juan, Skagit, Whatcom; Joyce Mulliken - Benton, Kittitas, Grant, Yakima; Edward Murray - King; Al O'Brien - King, Snohomish; Val Ogden - Clark; Linda Evans Parlette - Chelan, Okanogan, Douglas, Grant; John Pennington - Clark, Lewis, Cowlitz; Erik Poulsen - King; Dave Quall - San Juan, Skagit, Whatcom; Renee Radcliff - Snohomish; Bill Reams - King; Debbie Regala - Pierce; Eric Robertson - King, Pierce; Sandra Romero - Thurston; Dave Schmidt - Snohomish

6th row (L - R):
Karen Schmidt - Kitsap; Mark G. Schoesler - Adams, Spokane, Whitman, Asotin; Patricia Scott - Snohomish; Barry Sehlin - Island, Skagit, Snohomish; Larry Sheahan - Adams, Spokane, Whitman, Asotin; Timothy Sheldon - Grays Harbor, Mason, Kitsap, Thurston; Mike Sherstad - King, Snohomish; Mary Skinner - Yakima; Scott Smith - Pierce; Duane Sommers - Spokane; Helen Sommers - King; Mark Sterk - Spokane; Brian Sullivan - Pierce; Bob Sump - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Spokane, Okanogan; Gigi Talcott - Pierce; Brian Thomas - King

7th row (L - R):
Les Thomas - King, Pierce; Bill Thompson - Snohomish; Kip Tokuda - King; Steve Van Luven - King; Velma Veloria - King; Mike Wensman - King; Cathy Wolfe - Thurston; Alex Wood - Spokane; Paul Zellinsky Sr. - Kitsap; Timothy A. Martin  - Chief Clerk; Sharon Hayward - Deputy Chief Clerk

Center: Speaker of the House; Clyde Ballard -  Chelan, Douglas, Okanogan, Kittitas, Grant