Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1987

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Katherine Allen - Snohomish; Neil Amondson - Lewis, Thurston; Marlin J. Appelwick - King; Seth Armstrong - King; Clyde Ballard -  Chelan, Douglas, Okanogan, Kittitas, Grant; Richard O. Barnes - King; Bob Basich - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum; Forrest Baugher - Yakima, Benton; John B. Beck - Snohomish; Jennifer Belcher - Thurston; John W. Betrozoff - King; R. M. Bond - Spokane; Dennis Braddock - Whatcom; Joanne Brekke - King; Tom Bristow - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Okanogan, Spokane; Peter T. Brooks - Walla Walla, Benton, Franklin; Jean Marie Brough - King, Pierce

2nd row (L - R):
Gary D. Bumgarner - Spokane; Maria Cantwell - King, Snohomish; Glyn Chandler - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; Grace Cole - King; David Cooper - Clark, Cowlitz; Ernest F. Crane - King, Pierce; Bill Day - Spokane; Dennis A. Dellwo - Spokane; Shirley L. Doty - Yakima; Brian Ebersole - Pierce; Roy A. Ferguson - King; Richard E. Fisch - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; Ruth Fisher - Pierce; Steve Fuhrman - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Okanogan, Stevens, Spokane; P. J. Gallagher - Pierce; William A. Grant - Walla Walla, Benton, Franklin

3rd row (L - R):
Daniel K. Grimm - Pierce; Shirley Hankins - Benton; James F. Hargrove - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; Mary M. Haugen - Island, Snohomish, Skagit; Michael Heavey - King; Lorraine A. Hine - King; J. Bruce Holland - King; Barbara J. Holm - Lewis, Thurston; Ken Jacobsen - King; Jim Jesernig - Benton; Paul H. King - King; Richard King - Snohomish

4th row (L - R):
Pete Kremen - Whatcom; June Leonard - King; Jim Lewis - Yakima; Gary F. Locke - King; Eugene V. Lux - King; Ken Madsen - Pierce, Thurston; Fred O. May - King; Alex W. McLean - Chelan, Douglas, Grant, Kittitas, Okanogan; Patrick R. McMullen - Skagit, Whatcom, San Juan; Ron Meyers - Kitsap, Pierce; Louise Miller - King; John A. Moyer - Spokane

5th row (L - R):
Darwin R. Nealey - Asotin, Columbia, Garfield, Whitman, Adams, Franklin; Dick Nelson - King; Janice Niemi - King; Busse Nutley - Clark; John L. O'Brien - King; Mike Padden - Spokane; Michael E. Patrick - King; W. Kim Peery - Skamania, Klickitat, Clark; Eugene A. Prince - Asotin, Garfield, Columbia, Whitman, Adams, Franklin; Wes Pruitt - Kitsap, Pierce; Marilyn Rasmussen - Pierce, Thurston; Margaret Rayburn - Yakima, Benton; Nancy S. Rust - King; Paul Sanders - King; Doug Sayan - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; Karen Schmidt - Kitsap

6th row (L - R):
Dick Schoon - Pierce, King; Pat Scott - Snohomish; Jean Silver - Spokane; Curtis P. Smith - Grant, Kittitas, Adams, Yakima; Linda A. Smith - Clark, Cowlitz; Duane Sommers - Spokane; Helen Sommers - King; Harriet Spanel - San Juan, Skagit, Whatcom; Arthur C. Sprenkle - Snohomish; Dean Sutherland - Skamania, Klickitat, Clark; Ren Taylor - Spokane; Mike Todd - Pierce, King; Jolene Unsoeld - Thurston; Georgette Valle - King; Dick Van Dyke - Snohomish; Steve Van Luven - King; J. VanderStoep - Lewis, Thurston; Max Vekich - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; George Walk - Pierce

7th row (L - R):
Sally W. Walker - Pierce; Art Wang - Pierce; Bob Williams - Cowlitz, Wahkiakum; Joseph L. Williams - King; Karla Wilson - Snohomish; Simeon R. Wilson - Island, Skagit, Snohomish; Jesse Wineberry - King; Shirley J. Winsley - Pierce; Paul Zellinsky - Kitsap; Alan Thompson  - Chief Clerk; Sharon Case - Assistant Chief Clerk; Ross Young - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; Joseph E. King - Clark