Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1983

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Bruce Addison - King; Katherine Allen - Snohomish; Marlin Appelwick - King; Seth Armstrong - King; Clyde Ballard - Chelan, Douglas, Grant, Kittitas, Okanogan; Richard O. Barnes - King; Richard H. Barrett - Spokane; Jennifer Belcher - Thurston; John W. Betrozoff - King; R. M. Bond - Spokane; Dennis Braddock - Whatcom; Joan Brekke - King; Art Broback - Pierce; Jean Marie Brough - King, Pierce; Bill Burns - King; Emilio Cantu - King

2nd row (L - R):
Glyn Chandler - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; Donn Charnley - King, Snohomish; Harold Clayton - Benton, Yakima; Ernest F. Crane - King, Pierce; Dennis A. Dellwo - Spokane; Lyle J. Dickie - Benton, Yakima; Brian Ebersole - Pierce; Louis M. Egger - Ferry, Lincoln, Okanogan, Pend Oreille, Spokane, Stevens; Jerry Ellis - Yakima; Richard E. Fisch - Clallam, Grays Harbor, Jefferson; Ruth Fisher - Pierce; Pat Fiske - San Juan, Skagit, Whatcom; Steve Fuhrman - Ferry, Lincoln, Okanogan, Pend Oreille, Spokane, Stevens; P. J. Gallagher - Pierce; Shirley A. Galloway - Clark; Avery Garrett - King

3rd row (L - R):
Dan Grimm - Pierce; Stuart A. Halsan - Lewis, Thurston; Shirley Williams Hankins - Benton; Doc Hastings - Benton, Franklin, Walla Walla; Mary Margaret Haugen - Island, Skagit, Snohomish; Dennis L. Heck - Clark, Klickitat, Skamania; Lorraine A. Hine - King; Bruce Holland - King; Ray Isaacson - Benton; Ken Jacobsen - King; Stanley C. Johnson - Pierce; Duane L. Kaiser - Pierce, Thurston

4th row (L - R):
Joseph E. King - Clark; Paul H. King - King, Snohomish; Richard King - Snohomish; Mike Kreidler - Thurston; Jim Lewis - Yakima; Gary F. Locke - King; Jeanine - H. Long - King, Snohomish; Eugene V. Lux - King; John Martinis - Snohomish; Barney McClure - Clallam, Grays Harbor, Jefferson; Dan McDonald - King; Patrick R. McMullen - San Juan, Skagit, Whatcom

5th row (L - R):
Louise Miller - King; James B. Mitchell - Snohomish; Carol Monohon - Grays Harbor, Pacific, Wahkiakum; Charles Moon - Snohomish; Darwin R. Nealey - Adams, Asotin, Columbia, Garfield, Franklin, Whitman; Dick Nelson - King; Gary A. Nelson - Snohomish; Janice Niemi - King; John L. O'Brien - King; Mike Padden - Spokane; Michael E. Patrick - King; Carolyn Powers - Kitsap, Pierce; Eugene A. Prince - Adams, Asotin, columbia, Garfield, Franklin, Whitman; Paul Pruitt - King; Oliver Ristuben - Clark, Cowlitz; Nancy Rust - King, Snohomish

6th row (L - R):
Paul Sanders - King; Doug Sayan - Grays Harbor, Kitsap, Mason, Thurston; Karen Schmidt - Kitsap; Dick Schoon - King, Pierce; B. Jean Silver - Spokane; Curtis P. Smith - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; Bill Smitherman - Kitsap, Pierce; Helen Sommers - King; Lois Stratton - Spokane; Gene Struthers - Benton, Franklin, Walla Walla; Dean A. Sutherland - Clark, Klickitat, Skamania; Joe Tanner - Clark, Cowlitz; Ren Taylor - Spokane; Earl F. Tilly - Chelan, Douglas, Grant, Kittitas, Okanogan; Mike Todd - King, Pierce; Roger Van Dyken - Whatcom

7th row (L - R):
J. VanderStroep - Lewis, Thurston; Max Vekich Jr. - Grays Harbor, Kitsap, Mason, Thurston; George W. Walk - Pierce; Art Wang - Pierce; James West - Spokane; Bob Williams - Cowlitz, Wahkiakum; Joseph L. Williams - King; Simeon R. Wilson - Island, Skagit, Snohomish; Paul Zellinsky Sr. - Kitsap; Dean R. Foster - Chief Clerk; Sharon L. Case - Assistant Chief Clerk; Ross Young - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; Wayne H. Ehlers - Pierce, Thurston