Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1971

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Vaughn Hubbard - Asotin, Columbia, Garfield, Walla Walla; Doris Johnson - Benton; Max E. Benitz - Benton; Horace W. Bozarth - Chelan, Douglas; Robert Curtis - Chelan, Douglas; Charles R. Savage - Clallam, Mason, Jefferson; Paul H. Conner - Clallam, Mason, Jefferson; Daniel G. Marsh - Clark; William Paris - Cowlitz, Wahkiakum; Alan Thompson - Cowlitz, Wahkiakum; Charles D. Kilbury - Franklin; Stewart Bledsoe - Grant, Kittitas; S. E. Flanagan - Grant, Kittitas; Joe Mentor - Island, Kitsap; F. Pat Wanamaker - Island, Kitsap

2nd row (L - R):
John Bagnariol - King; Paul Barden - King; Alan Bluechel - King; Dave Ceccarelli - King; William Chatalas - King; Scott Blair - King; H. Stan Bradley - King; Norwood Cunningham - King; Arthur C. Brown - King; Kenneth O. Eikenberry - King; Gary Grant - King; Axel C. Julin - King; Donn Charnley - King; Jeff Douthwaite - King; Paul Kraabel - King; Gladys Kirk - King

3rd row (L - R):
James A. McDermott - King; King Lysen - King; Mark Litchman - King; Peggy Joan Maxie - King; William M. Polk - King; Lois North - King; John Merrill - King; John B. Rabel - King; John L. O'Brien - King; Robert A. Perry - King; John Rosellini - King; Michael K. Ross - King; Alvin C. Williams - King; A. N. Shinpoch - King

4th row (L - R):
John D. Jones - King, Snohomish; James E. Gilleland - King, Snohomish; C. W. Beck - Kitsap; Robert W. Randall - Kitsap; Albert Bauer - Klickitat, Skamania, Clark; Harold S. Zimmerman - Klickitat, Skamania, Clark; Elmer Jastad - Lewis, Grays Harbor; Warren Smith - Lewis, Grays Harbor; Otto Amen - Lincoln, Adams; Joe D. Haussler - Okanogan; Eric O. Anderson - Pacific, Grays Harbor; Robert L. Charette - Pacific, Grays Harbor; William Schumaker - Pend Oreille, Stevens, Ferry; Frank Marzano - Pierce

5th row (L - R):
P. J. Gallagher - Pierce; Frank B. Brouillet - Pierce; Helmut L. Jueling - Pierce; R. Ted Bottiger - Pierce; A. A. Adams - Pierce; Leonard A. Sawyer - Pierce; Lorraine Wojahn - Pierce; Ned Shera - Pierce; Duane L. Berentson - San Juan, Skagit; D. James Costanti - San Juan, Skagit; Henry Backstrom - Snohomish; John Martinis - Snohomish; Richard A. King - Snohomish; Bill Kiskaddon - Snohomish; Charles Moon - Snohomish; Dale E. Hoggins - Snohomish

6th row (L - R):
Edward T. Luders - Spokane; Walt O. Knowles - Spokane; Carlton A. Gladder - Spokane; Edward F. Harris - Spokane; Margaret Hurley - Spokane; Jerry C. Kopet - Spokane; William J. S. May - Spokane; James P. Kuehnle - Spokane; Geraldine McCormick - Spokane; A. J. Pardini - Spokane; Floyd Conway - Thurston; Hal Wolf - Thurston; Thomas L. Copeland - Walla Walla; Donald G. Hansey - Whatcom; Dan Van Dyk - Whatcom; Caswell J. Farr - Whatcom

7th row (L - R):
Malcolm McBeath - Chief Clerk; Don Wilson - Assistant Chief Clerk; Robert F. Goldsworthy - Whitman; Chet Hatfield - Yakima; Marjorie W. Lynch - Yakima; Sid W. Morrison - Yakima; Irving Newhouse - Yakima; Keith J. Spanton - Yakima; Harry Lapham - Assistant Sergeant-at-Arms; Eugene A. Prince - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; Thomas A. Swayze Jr. - Pierce