Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1999

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Gary Alexander - Lewis, Pierce, Thurston; David Anderson - Island, Skagit, Snohomish; Ida Ballasiotes - King; Kelly Barlean - Island, Skagit, Snohomish; Brad Benson - Spokane; Marc Boldt - Clark, Skamania; Jim Buck - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; Roger Bush - Pierce; Jack Cairnes - King; Tom Campbell - Pierce; Don Carlson - Clark; Mike Carrell - Pierce; Bruce Chandler - Klickitat, Skamania, Yakima, Benton; Gary Chandler - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; Jim Clements - Yakima; Eileen L. Cody - King

2nd row (L - R):
Dow Constantine - King; Steve Conway - Pierce; Mike Cooper - Snohomish; Don Cox - Adams, Spokane, Whitman, Asotin; Larry Crouse - Spokane; Richard DeBolt - Lewis, Pierce, Thurston; Jerome Delvin - Benton; Mary Lou Dickerson - King; Mark Doumit - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum, Cowlitz; Jim Dunn - Clark, Skamania; Hans Dunshee - King, Snohomish; Carolyn Edmonds - King; Jeanne Edwards - King, Snohomish; William Eickmeyer - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; Doug Ericksen - Whatcom; Luke Esser - King

3rd row (L - R):
Ruth Fisher - Pierce; Phil Fortunato - King; Jeff Gombosky - Spokane; Bill Grant - Walla Walla, Benton, Franklin; Kathy Haigh - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; Shirley Hankins - Benton; Brian Hatfield - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum, Cowlitz; Tom Huff - Pierce, Kitsap; Christopher Hurst - King, Pierce; Ruth Kagi - King; Jim Kastama - King, Pierce; Karen Kaiser - King

4th row (L - R):
Phyllis Gutierrez Kenney - King; Lynn Kessler - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; John Koster - King, Snohomish; Kathy Lambert - King; Patricia Lantz - Pierce, Kitsap; Kelli Linville - Whatcom; Barbara Lisk - Benton, Yakima; John Lovick - Snohomish; Dave Mastin - Franklin, Garfield, Columbia, Walla Walla, Asotin; Joyce McDonald - King, Pierce; Jim McIntire - King; Cathy McMorris - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Okanogan, Spokane

5th row (L - R):
Tom Mielke - Clark, Lewis, Cowlitz; Mark Miloscia - King, Pierce; Maryann Mitchell - King, Pierce; Jeff Morris - San Juan, Skagit, Whatcom; Joyce Mulliken - Benton, Kittitas, Grant, Yakima; Ed Murray - King; Al O'Brien - King, Snohomish; Val Ogden - Clark; Linda Evans Parlette - Chelan, Okanogan, Douglas, Grant; John Pennington - Clark, Lewis, Cowlitz; Cheryl Pflug - King; Erik Poulsen - King; Dave Quall - San Juan, Skagit, Whatcom; Renee Radcliff - Snohomish; Aaron Reardon - Snohomish; Debbie Regala - Pierce

6th row (L - R):
Phil Rockefeller - Kitsap; Sandra Romero - Thurston; Laura Ruderman - King; Sharon Tomiko Santos - King; Lynn Schindler - Spokane; Dave Schmidt - Snohomish; Karen Schmidt - Kitsap; Mark G. Schoesler - Adams, Spokane, Whitman, Asotin; Shay Schual-Berke - King; Pat Scott - Snohomish; Mary Skinner - Yakima; Duane Sommers - Spokane; Helen Sommers - King; Michael Stensen - King, Pierce; Brian Sullivan - Pierce; Bob Sump - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Spokane, Okanogan

7th row (L - R):
Gigi Talcott - Pierce; Brian Thomas - King; Kip Tokuda - King; Steve Van Luven - King; Velma Veloria - King; Mike Wensman - King; Cathy Wolfe - Thurston; Alex Wood - Spokane; Dean R. Foster - Co-Chief Clerk; Timothy A. Martin  - Co-Chief Clerk; Sharon Hayward - Deputy Chief Clerk; Cindy Zehnder - Deputy Chief Clerk

Center: Co-Speakers of the House; Clyde Ballard -  Chelan, Douglas, Okanogan, Kittitas, Grant; Frank Chopp - King