Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1969

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Edward F. Harris - Spokane; Arthur C. Brown - King; Robert L. Charette - Pacific, Grays Harbor; Richard U. Chapin - King; Alfred E. Leland - King; William Schumaker - Pend Oreille, Stevens, Ferry; John L. O'Brien - King; C. E. Evans - Benton; Max E. Benitz - Benton; Norwood Cunningham - King; John Merrill - King; Dr. Robert W. Randall - Kitsap; Floyd Conway - Thurston; Mark Litchman - King; John Martinis - Snohomish; John M. Rosellini - King

2nd row (L - R):
William S. Leckenby - King; Charles R. Savage - Clallam, Jefferson, Mason; Horace W. Bozarth - Chelan, Douglas; Gerald L. Saling - Spokane; Vaughn Hubbard - Asotin, Columbia, Garfield, Walla Walla; Alan Thompson - Cowlitz, Wahkiakum; P. J. Gallagher - Pierce; William Chatalas - King; Peter D. Francis - King; Helmut L. Jueling - Pierce; Robert A. Perry - King; Jerry C. Kopet - Spokane; Edward Heavey - King; Hugh Kalich - Lewis, Grays Harbor; Gordon W. Richardson - Spokane; Eric O. Anderson - Pacific, Grays Harbor

3rd row (L - R):
Carlton A. Gladder - Spokane; Fred A. Veroske - Whatcom; Dwight S. Hawley - King; Alan Bluechel - King; Otto Aman - Adams, Lincoln; Dale E. Hoggins - Snohomish; Gary Grant - King; Avery Garrett - King; James P. Kuehnle - Spokane; Sid Flanagan - Grant, Kittitas; Sid W. Morrison - Yakima; Joe D. Haussler - Okanogan

4th row (L - R):
Robert W. O'Dell - Klickitat, Skamania, Clark; Elmer Jastad - Lewis, Grays Harbor; Newman H. Clark - King; Henry Backstrom - Snohomish; Dr. Caswell J. Farr - Whatcom; Robert F. Goldsworthy - Whitman; Dan Jolly - Franklin; Frank G. Marzano - Pierce; Daniel G. Marsh - Clark; George Fleming - King; John S. Murray - King; Stewart Bledsoe - Grant, Kittitas

5th row (L - R):
Dave Ceccarelli - King; David G. Sprague - King; Duane Berentson - San Juan, Skagit; Ned Shera - Pierce; William J. S. May - Spokane; Paul H. Conner - Clallam, Mason, Jefferson; Richard King - Snohomish; Lois North - King; Geraldine McCormick - Spokane; Marjorie Lynch - Yakima; Audley F. Mahaffey - King Jonathan Whetzel - King; John Bagnariol - King; Joe Mentor - Kitsap, Island; Arlie U. DeJarnatt - Cowlitz, Wahkiakum; Frank B. Brouillet - Pierce

6th row (L - R):
Robert Curtis - Douglas, Chelan; Richard L. Smythe - Clark; George W. Scott - King; A. A. Adams - Pierce; Chet Hatfield - Yakima; Leonard A. Sawyer - Pierce;; Harold E. Wolf - Thurston; Mrs. Joseph E. Hurley - Spokane; Lorraine Wojahn - Pierce; Mary Ellen McCaffree - King; Clifford W. Beck - Kitsap; A. J. Pardini - Spokane; Paul Barden - King; Axel C. Julin - King; Thomas L. Copeland - Asotin, Columbia, Garfield, Walla Walla; Charles Moon - Snohomish

7th row (L - R):
Dick J. Kink - Whatcom; R. Ted Bottiger - Pierce; George W. Clarke - King; F. Wanamaker - Kitsap, Island; Harold S. Zimmerman - Klickitat, Skamania, Clark; Keith J. Spanton - Yakima; Thomas A. Swayze Jr. - Pierce; Gladys Kirk - King; Irving Newhouse - Yakima; Bill Kiskaddon - Snohomish; Malcom McBeath - Chief Clerk; Eugene A. Prince - Sergeant-at-Arms; Harry H. Lapham - Assistant Sergeant-at-Arms; Sidney R. Snyder - Assistant Chief Clerk

Center: Speaker of the House; Don Eldridge - San Juan, Skagit