Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 2009

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Gary Alexander - Lewis, Pierce, Thurston; Glenn Anderson - King; Jan Angel - Pierce, Kitsap; Sherry Appleton - Kitsap; Mike Armstrong - Chelan, Okanogan, Douglas, Grant; Barbara Bailey - Island, Skagit, Snohomish; Brian Blake - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum, Cowlitz; Tom Campbell - Pierce, Thurston; Reuven Carlyle - King; Bruce Chandler - Klickitat, Skamania, Yakima, Benton; Maralyn Chase - King; Judy Clibborn - King; Eileen Cody - King; Cary Condotta - Chelan, Okanogan, Douglas, Grant; Steve Conway - Pierce; Don Cox - Adams, Garfield, Spokane, Asotin, Whitman, Franklin

2nd row (L - R):
Larry Crouse - Spokane; Bruce Dammeier - Pierce; Jeannie Darneille - Pierce; Richard DeBolt - Lewis, Pierce, Thurston; Mary Lou Dickerson - King; John Driscoll - Spokane; Hans Dunshee - King, Snohomish; Deborah Eddy - King; Mark Ericks - King, Snohomish; Doug Ericksen - Whatcom; Fred Finn - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; Dennis Flannigan - Pierce; Roger Goodman - King; Laura Grant-Herriot - Columbia, Walla Walla, Benton, Franklin; Tami Green - Pierce; Kathy Haigh - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston

3rd row (L - R):
Larry Haler - Benton; Bob Hasegawa - King; Jaime Herrera - Clark, Cowlitz; Bill Hinkle - Kittitas, Grant, Yakima; Mike Hope - Snohomish; Zack Hudgins - King; Sam Hunt - Thurston; Ross Hunter - King; Christopher Hurst - King, Pierce; Jim Jacks - Clark; Norm Johnson - Yakima; Ruth Kagi - King, Snohomish

4th row (L - R):
Troy Kelley - Pierce; Phyllis Gutierrez Kenney - King; Lynn Kessler - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; Steve Kirby - Pierce; Brad Klippert - Benton; Joel Kretz - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Spokane, Okanogan; Dan Kristiansen - King, Snohomish, Skagit, Whatcom; Marko Liias - Snohomish; Kelli Linville - Whatcom; Marcie Maxwell - King; John McCoy - Snohomish; Jim McCune - Pierce, Thurston

5th row (L - R):
Mark Miloscia - King, Pierce; Jim Moeller - Clark; Dawn Morrell - Pierce, Pierce; Jeff Morris - San Juan, Skagit, Whatcom; Sharon Nelson - King; Dan Newhouse - Klickitat, Yakima, Skamania, Clark; Al O'Brien - King, Snohomish; Edmund Orcutt - Clark, Lewis, Cowlitz; Timm Ormsby - Spokane; Tina Orwall - King; Kevin Parker - Spokane; Kirk Pearson - King Snohomish, Skagit, Whatcom; Jamie Petersen - King; Eric Pettigrew - King; Skip Priest - King; Tim Probst - Clark

6th row (L - R):
Dave Quall - San Juan, Skagit, Whatcom; Dan Roach - King, Pierce; Mary Helen Roberts - Snohomish; Jay Rodne - King; Christine Rolfes - Kitsap; Charles Ross - Yakima; Sharon Tomiko Santos - King; Joe Schmick - Adams, Garfield, Spokane, Asotin, Whitman, Franklin; Larry Seaquist - Pierce, Kitsap; Mike Sells - Snohomish; Matt Shea - Spokane; Shelly Short - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Spokane, Okanogan; Geoff Simpson - King; Norma Smith - Island, Skagit, Snohomish; Larry Springer - King; Pat Sullivan - King

7th row (L - R):
Dean Takko - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum, Cowlitz; Dave Upthegrove - King; Kevin Van De Wege - Clallum, Jefferson, Grays Harbor; Deb Wallace - Clark; Mareen Walsh - Columbia, Franklin, Walla Walla, Benton; Judy Warnick - Kittitas, Grant, Yakima; Scott White - King; Brendan Williams - Thurston; Alex Wood - Spokane; Barbara Baker - Chief Clerk; Bernard Dean - Deputy Chief Clerk

Center: Speaker of the House; Frank Chopp - King