Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1965

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Hugh Kalich - Lewis; William S. Day - Spokane; Alan Thompson - Cowlitz, Wahkiakum; Robert F. Goldsworthy - Whitman; George Pierre - King; Frank G. Marzano - Pierce; Duane Berentson - San Juan, Skagit; P. J. Gallagher - Pierce; Donald W. Moos - Adams, Ferry, Lincoln; William J. S. May - Spokane; Alfred E. Leland - King; Joel M. Pritchard - King; Chet King - Pacific, Grays Harbor; Georgette Valle - King; Sam Smith - King; Mary Stuart Lux - Thurston

2nd row (L - R):
Frank B. Brouillet - Pierce; Avery Garrett - King; Mark Litchman - King; C. G. Witherbee - King; John L. O'Brien - King; Slade Gorton - King; Mary Ellen McCaffree - King; Jack Rogers - Kitsap; Gerald L. Saling - Spokane; Charles R. Savage - Clallam, Jefferson, Mason; Dr. Alfred O. Adams - Spokane; Homer Humiston - Pierce; W. S. Traylor - Clallam, Jefferson, Mason; Sid Flanagan - Grant, Kittitas; Richard W. Morphis - Spokane; Thomas L. Copeland - Walla Walla

3rd row (L - R):
Robert A. Perry - King; Wayne G. Angevine - King; Jack C. Hood - Whatcom; H. Maurice Ahlquist - Walla Walla; Robert W. O'Dell - Klickitat , Skamania, Clark; Hayes Elder - King; Charles Moon - Island, Snohomish; William C. Klein - Clark; Miss Ann Teresa O'Donnell - King; Richard King - Island, Snohomish; Eric D. Braun - Chelan; Fred R. Mast - King

4th row (L - R):
Dwight S. Hawley - King; Henry Backstrom - Island, Snohomish; Paul H. Conner - Clallam, Jefferson, Mason; Charles E. Newschwander - Pierce; Gary Grant - King; Mrs. Joseph E. Hurley - Spokane; Eric O. Anderson - Grays Harbor; Jonathan Whetzel - King; Harold E. Wolf - Thurston; W. O. E. Radcliffe - Whatcom; Art Avey - Pend Oreille, Stevens; Irving Newhouse - Yakima

5th row (L - R):
Elmer Jastad - Lewis; Newman H. Clark - King; Elmer C. Huntley - Whitman; W. L. McCormick - Spokane; Doris J. Johnson - Benton, Franklin; Arnie Bergh - King; James A. Andersen - King; Edward F. Harris - Spokane; Frank Slagle - Pend Oreille, Stevens; Bob McDougall - Chelan; Jack Dootson - Island, Snohomish; Richard Taylor - Island, Snohomish; Robert F. Brachtenbach - Yakima; Elmer E. Johnston - Spokane; Marjorie Lynch - Yakima; Don Eldridge - San Juan, Skagit

6th row (L - R):
Frances G. Swayze - Pierce; Arnold S. Wang - Kitsap; Dick J. Kink - Whatcom; Gladys Kirk - King; Audley F. Mahaffey - King; Clifford W. Beck - Kitsap; Dan Jolly - Benton, Franklin; Frank J. Warnke - King; Wesley C. Uhlman - King; William Chatalas - King; Horace W. Bozarth - Douglas, Okanogan; Stewart Bledsoe - Grant, Kittitas; Ray Olsen - King; Joe D. Haussler - Douglas, Okanogan; Robert R. Kull - Yakima; Helmut L. Jueling - Pierce

7th row (L - R):
Ben F. Taplin - Asotin, Columbia, Garfield; Damon R. Canfield - Yakima; R. Ted Bottiger - Pierce; Norwood Cunningham - King; Arlie U. DeJarnatt - Cowlitz, Wahkiakum; Mrs. John W. Epton - Spokane; Leonard A. Sawyer - Pierce; Daniel G. Marsh - Clark; George P. Sheridan - Pierce; Jack L. Burtch - Grays Harbor; Brigham Young - Assistant Sergeant-at-Arms; Sid Snyder - Assistant Chief Clerk; S. R. Holcomb - Chief Clerk; Elmer A. Hyppa - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; Robert "Bob" Schaefer - Clark