Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1959

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
John Bigley - King; Norman B. Ackley - King; Richard Ruoff - King; Fred H. Dore - King; K. O. Rosenberg - Pend Oreille - Stevens; Shirley R. Marsh - Cowlitz, Wahkiakum; Clayton Farrington - Thurston; Joe Chytil - Lewis; Gene G. Neva - Grays Harbor; W. E. Carty - Clark; Audley F. Mahaffey - King; Horace W. Bozarth - Douglas, Okanogan; James L. McFadden - Clallam, Jefferson, Mason; Chet King - Pacific, Grays Harbor; Joel M. Pritchard - King

2nd row (L - R):
W. J. Beierlein - King; Bernard J. Gallagher - Spokane; Keith H. Campbell - Spokane; Robert M. Schaefer - Clark; Dick J. Kink - Whatcom; Marian C. Gleason - Pierce; Mrs. Thomas A. Swayze - Pierce; Paul M. Stocker - Snohomish, Island; Mrs. Vivien Twidwell - Grays Harbor; Mrs. Joseph E. Hurley - Spokane; Damon R. Canfield - Yakima

3rd row (L - R):
Daniel Brink - King; W. L. McCormick - Spokane; Paul H. Conner - Clallum, Jefferson, Mason; Robert Bernethy - Snohomish, Island; Arnold S. Wang - Kitsap; Miss Ella Wintler - Clark; Julia Butler Hansen - Cowlitz, Wahkiakum; Eric D. Braun - Chelan; Robert F. Goldsworthy - Whitman; Harry A. Siler - Lewis; Thomas L. Copeland - Walla Walla; John T. Day - Benton, Franklin

4th row (L - R):
Slade Gorton - King; Art Avey - Pend Oreille, Stevens; Ralph L. Rickdall - San Juan, Skagit; Samuel J. Smith - King; Max Wedekind - King; Francis Haddon Morgan - Kitsap; Jeanette Testu - King; Roy Mundy - Grant, Kittitas; Roy R. Ritner - Clallum, Jefferson, Mason; Don Eldridge - San Juan, Skagit; Edward F. Harris - Spokane; Ed Morrissey - Yakima

5th row (L - R):
Stanley C. Pence - Yakima; Lincoln E. Shropshire - Yakima; Gordon J. Brown - Pierce; Wilbur H. Hendershot - Thurston; Daniel J. Evans - King; Mildred E. Henry - Clark, Klickitat, Skamania; Leonard A. Sawyer - Pierce; Mrs. Eva Anderson - Chelan; Frank Brouillet - Pierce; Mrs. John W. Epton - Spokane; Cecil C. Clark - Yakima; John Goldmark - Douglas, Okanogan; John B. Speer - King; Jack C. Hood - Whatcom; James A. Andersen - King

6th row (L - R):
Bill Day - Spokane; J. Bruce Burns - Pierce; John Papajani - King; Wes C. Uhlman - King; Pat Nicholson - Kitsap; Jon Marvin Jonsson - King; Z. A. Vane - Pierce; A. B. Comfort - Pierce; Henry Backstrom - Snohomish, Island; W. J. O'Connell - Pierce; Wally Carmichael - Snohomish, Island; A. E. Edwards - Whatcom; Phil H. Gallagher - King; C. G. Witherbee - King; Richard W. Morphis - Spokane; Alfred O. Adams, M.D. - Spokane

7th row (L - R):
Elmer Hyppa - Sargeant-at-Arms; Mark Litchman, Jr. - King; August P. Mardesich - Snohomish, Island; Mike McCormack - Franklin, Benton; Ray Olsen - King; Charles P. Moriarty, Jr. - King; H. Maurice Ahlquist - Walla Walla; Robert A. Perry - King; Paul Holmes - Kittitas, Grant; Newman H. Clark - King; A. L. Rasmussen - Pierce; Victor A. Meyers, Jr. - King; Elmer E. Johnston - Spokane; Elmer C. Huntley - Whitman; S. R. Holcomb - Chief Clerk; Sidney R. Snyder - Assistant Clerk

Center: Speaker of the House; John L. O'Brien - King