Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1985

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Bruce Addison - King; Katherine Allen - Snohomish; Marlin Appelwick - King; Seth Armstrong - King; Clyde Ballard -  Chelan, Douglas, Okanogan, Kittitas, Grant; Richard O. Barnes - King; Richard H. Barrett - Spokane; Bob Basich - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum; Forrest Baugher - Yakima, Benton; Jennifer Belcher - Thurston; John W. Betrozoff - King; R. M. Bond - Spokane; Dennis Braddock - Whatcom; Joanne Brekke - King; Tom Bristow - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Okanogan, Spokane; Peter T. Brooks - Walla Walla, Benton, Franklin

2nd row (L - R):
Jean Marie Brough - King, Pierce; Glyn Chandler - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; Grace Cole - King; Ernest F. Crane - King, Pierce; Bill Day - Spokane; Dennis A. Dellwo - Spokane; Glenn Dobbs - Lewis, Thurston; Shirley L. Doty - Yakima; Brian Ebersole - Pierce; Richard E. Fisch - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; Ruth Fisher - Pierce; Steve Fuhrman - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Okanogan, Stevens, Spokane; P. J. Gallagher - Pierce; Daniel K. Grimm - Pierce; Shirley Hankins - Benton; James F. Hargrove - Clallam, Jefferson, Grays Harbor

3rd row (L - R):
Richard Hastings - Walla Walla, Franklin, Benton; Mary M. Haugen - Island, Snohomish, Skagit; Lorraine A. Hine - King; Bruce Holland - King; Ray Isaacson - Benton; Ken Jacobsen - King; Joseph E. King - Clark; Paul H. King - King; Richard King - Snohomish; Pete Kremen - Whatcom; June Leonard - King; Jim Lewis - Yakima

4th row (L - R):
Gary F. Locke - King; Jeanine H. Long - King, Snohomish; Homer Lundquist - San Juan, Skagit, Whatcom; Eugene V. Lux - King; Ken Madsen - Pierce, Thurston; Fred O. May - King; Patrick R. McMullen - Skagit, Whatcom, San Juan; Louise Miller - King; Darwin R. Nealey - Asotin, Columbia, Garfield, Whitman, Adams, Franklin; Dick Nelson - King; Gary A. Nelson - Snohomish; Janice Niemi - King

5th row (L - R):
Busse Nutley - Clark; John L. O'Brien - King; Mike Padden - Spokane; Michael E. Patrick - King; Kim W. Peery - Skamania, Klickitat, Clark; Eugene A. Prince - Asotin, Garfield, Columbia, Whitman, Adams, Franklin; Margaret Rayburn - Yakima, Benton; Nancy S. Rust - King; Paul Sanders - King; Doug Sayan - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; Karen Schmidt - Kitsap; Dick Schoon - Pierce, King; Pat Scott - Snohomish; B. Jean Silver - Spokane; Curtis P. Smith - Grant, Kittitas, Adams, Yakima; Linda A. Smith - Clark, Cowlitz

6th row (L - R):
Bill Smitherman - Pierce, Kitsap; Helen Sommers - King; Dean A. Sutherland - Skamania, Klickitat, Clark; Joe Tanner - Clark, Cowlitz; Ren Taylor - Spokane; Linda Craig Thomas - Pierce, Kitsap; Earl F. Tilly - Chelan, Douglas, Grant, Kittitas, Okanogan; Mike Todd - Pierce, King; Jolene Unsoeld - Thurston; Georgette Valle - King; Dick Van Dyke - Snohomish; Steve Van Luven - King; J. VanderStoep - Lewis, Thurston; Max Vekich - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; George Walk - Pierce; Sally W. Walker - Pierce

7th row (L - R):
Art Wang - Pierce; James E. West - Spokane; Bob Williams - Cowlitz, Wahkiakum; Joseph L. Williams - King; Karla Wilson - Snohomish; Simeon R. Wilson - Island, Skagit, Snohomish; Jesse Wineberry - King; Shirley Winsley - Pierce; Paul Zellinsky - Kitsap; Dennis L. Heck - Chief Clerk; Sharon Case - Assistant Chief Clerk; Ross Young - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; Wayne H. Ehlers - Pierce, Thurston