Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1981

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Bruce Addison - King; Otto Amen - Adams, Asotin, Garfield, Columbia, Grant, Whitman; Richard O. Barnes - King; Scott Barr - Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Ferry, Okanogan, Spokane; Richard H. Barrett - Spokane; Mary Kay Becker - Whatcom; Rick S. Bender - King, Snohomish; Jeanette Berleen - King; Noel Bickham - Yakima; R. M. Bond - Spokane; Joanne J. Brekke - King; Wendell B. Brown - Pierce; Bill Burns - King; Emilio Cantu - ; Robert L. Chamberlain - Rod Chandler - King

2nd row (L - R):
Harold R. Clayton - Yakima; Dan Dawson - Pierce, Kitsap; Lyle J. Dickie - Yakima; Bob Eberle - King, Pierce; Wayne Ehlers - Pierce, Thurston; William H. Ellis - King; John Eng - King; John Erak - Grays Harbor, Pacific; Phyllis K. Erickson - Pierce, THurston; Helen Fancher - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Okanogan, Spokane; Pat Fiske - San Juan, Skagit, Whatcom; S. E. Flanagan - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; P. J. Gallagher - Pierce; Shirley A. Galloway - Clark; Avery Garrett - King; W. H. Garson Jr. - Thurston

3rd row (L - R):
Barbara Granlund - Kitsap, Pierce; Irv Greengo - King; Daniel K. Grimm - King, Pierce; Audrey Gruger - King, Snohomish; Shirley Williams Hankins - Yakima, Benton; Richard Hastings - Franklin, Walla Walla Columbia; Dennis L. Heck - Klickitat, Skamania, Clark; Lorraine A. Hine - King; Joan Houchen - Island, Skagit, Snohomish; Ray Isaacson - Benton; Harry James - Kitsap; Stanley C. Johnson - Pierce

4th row (L - R):
Joseph E. King - Clark; Richard King - Snohomish; Mike Kreidler - Thurston; Jay Lane - King; Margaret J. Leonard - Spokane; Jim Lewis - Yakima; Homer Lundquist - San Juan, Skagit, Whatcom; Eugene V. Lux - King; John Martinis - Snohomish; Peggy Joan Maxie - King; Geraldine McCormick - Spokane; Dan McDonald - King

5th row (L - R):
Michael R. McGinnis - Spokane; James B. Mitchell - King, Snohomish; Carol Monohon - Grays Harbor, Pacific; Dick Nelson - King; Gary A. Nelson - Snohomish; C. R. Nickell - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan; Andrew Nisbet - Clallam, Jefferson, Mason, Thurston; Frances C. North - King; John L. O'Brien - King; Brad Owen - Clallam, Jefferson, Mason, Thurston; Mike Padden - Spokane, Whitman; Michael E. Patrick - King; Eugene A. Prince - Adams, Asotin, Garfield, Columbia, Grant, Whitman; Paul Pruitt - King; Nita Rinehart - King; Wilma Rosbach - Lewis, Wahkiakum, Cowlitz, Pacific, Thurston

6th row (L - R):
Nancy Rust - King; James E. Salatino - Pierce; Paul Sanders - King; Karen Schmidt - Kitsap; Gary H. Scott - King, Snohomish; Marion Kyle Sherman - King; Curtis P. Smith - Kittitas, Grant, Yakima; Helen Sommers - King; Walt Sprague - Snohomish; Lois Stratton - Spokane; Gene Struthers - Franklin, Walla Walla, Columbia; Ren Taylor - Spokane, Whitman; Delores E. Teutsch - King; Alan Thompson - Cowlitz, Clark; Earl F. Tilly - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan; Steve Tupper - King

7th row (L - R):
Georgette Valle - King; Roger Van Dyken - Whatcom; J. VanderStoep - Lewis, Wahkiakum, Cowlitz Pacific, Thurston; George Walk - King, Pierce; Art Wang - Pierce; Frank J. Warnke - King; Bob Williams - Cowlitz, Clark; Simeon R. Wilson - Island, Snohomish; Shirley J. Winsley - Pierce; Vito T. Chiechi - Chief Clerk; George Temir - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; William M. Polk - King