Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1951

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Elmer Hunta - Grays Harbor; Neil J. Hoff - Pierce; Wilbur G. Hallauer - Douglas, Okanogan; Claude H. Lorimer - Thurston; David Hoefel - Adams, Ferry, Lincoln; Joseph E. Hurley - Spokane; Edward E. Henry - King; Louis E. Hofmeister - King; Alfred S. Hillyer - Yakima; Mark V. Holliday - Clark; Dwight S. Hawley - King; Earnest W. Lennart - Whatcom; Joe F. Lester - Chelan; Al Henry - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; Milton R. Loney - Walla Walla

2nd row (L - R):
John R. Jones - Douglas, Okanogan; Charlie Johnson - Thurston; W. E. Carty - Clark; W. Kenneth Jones - Spokane; Sidney S. Jeffreys - Asotin, Columbia, Garfield; Wally Carmichael - Snohomish, Island; W. J. Beierlein - King; Newman H. Clark - King; Henry A Brown - Kitsap; A. B. Comfort - Pierce; Howard T. Ball - Spokane; Frank Connor - King; Arthur S. Cory - Lewis; Robert Bernethy - Snohomish, Island; Arthur H. Bassett - Pierce

3rd row (L - R):
Robert C. Bailey - Pacific, Grays Harbor; Dewey C. Donohue - Asotin, Columbia, Garfield; George N. Adams - Clallam, Jefferson, Mason; Russell T. Hoopingarner - Spokane; B. Roy Anderson - King; Emma Abbott Ridgway - San Juan, Skagit; Ella Wintler - Clark; John T. Dootson - Snohomish, Island; Charles M. Stokes - King; Andy Hess - King; John L. Cooney - Spokane; Gordon J. Brown - Pierce

4th row (L - R):
O. R. Schumann - Yakima; Harry A. Siler - Lewis; Elmer E. Johnston - Spokane; James D. Stonecipher - Walla Walla; Kenneth H. Simmons - Pierce; Gladys Phillips - Grays Harbor; Jeanette Testu - King; Reuben A. Knoblauch - Pierce; Loomis J. Shadbolt - Yakima; Charles R. Savage - Clallam, Jefferson, Mason; Grant C. Sisson - San Juan, Skagit; Douglas G. Kirk - King

5th row (L - R):
Gordon Sandison - Clallam, Jefferson, Mason; B. J. McLean - Grant, Kittitas; J. Chester Gordon - Whitman; Charles A. Riemcke - Yakima; Arthur R. Paulsen - Pierce; Julia Butler Hansen - Cowlita, Wahkiakum; Charles A. Pedersen - Whatcom; Eva Anderson - Chelan; R. E. Morris - King; Mrs. Vincent F. Jones - King; Perry B. Woodall - Yakima; David M. Roderick - King: Z. A. Vane - Pierce; Wesley R. Elderidge - King; John L. O'Brien - King

6th row (L - R):
Max Wedekind - King; George W. Kupka - Pierce; A. L. Rasmussen - Pierce; Ole H. Olson - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; George L. Sorensen - King; Marshall Forrest - Whatcom; C. A. Orndorff - Spokane; Homer O. Nunamaker - Whatcom; Oscar Wenberg - Snohomish, Island; Ray Olsen - King; George V. Powell - King; Floyd C. Miller - King; Chet King - Pacific, Grays Harbor; R. C. Young - Grant, Kittitas; Daniel W. Giboney - Spokane

7th row (L - R):
S. R. Holcomb - Chief Clerk; Vic Skinner - Sergeant at Arms; Harold Zent - Spokane; Bernard J. Gallagher - Spokane; Earl G. Griffith - Pend Oreille, Stevens; Robert M. Ford - Kitsap; Robert D. Timm - Adams, Ferry, Lincoln; August P. Mardesich - Snohomish, Island; Clyde J. Miller - Cowlitz, Wahkiakum; James T. Ovenell - San Juan, Skagit; Harold B. Kellogg - Grays Harbor; Vernon A. Smith - King; Ed S. Mayes - Lewis; R. Mort Frayn - King; John F. Strom - King; Marshall A. Neill - Whitman

Center: Speaker of the House; Charles W. Hodde - Pend Oreille, Stevens